O Jarmarku św. Dominika

Share Button

Jarmark św. Dominika jest imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarszą, najsłynniejszą i największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.

Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2013 r. odwiedziło go 6 mln gości!

Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty – rok temu na jarmarkowej scenie zagrali m. in. John Porter, Paula i Karol, Łąki Łan, Village Collectiv, chóry gospelowe z Anglii, Austrii i Polski, soliści scen operowych, carilloniści i gdańscy filharmonicy.

Jarmark św. Dominika otrzymał wiele nagród :
2003 – Top Produkt Pomorza – plebiscyt czytelników Dziennika Bałtyckiego, Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej
2008 – Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Certyfikat „Złoty Produkt Turystyczny w Polsce” – finałowa Piątka Laureatów
2010 – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za organizację Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika – Światowy Dzień Turystyki.

Scroll to top